• Korça

Mbyllet panairi i librit për fëmijë. Në ditën e fundit të tij promovohet libri “Misteret e Lornës”

Është përmbyllur panairi i librit për fëmijë e të rinj, i zhvilluar për herë të parë në qytetin e Korçës. Qindra tituj librash të zhanreve të ndryshme, kanë qenë në dispozicion të lexuesve të vegjël për t’u argëtuar si edhe për të zgjerur horizontin. Kjo nismë ka vijuar për 4 ditë tek ambjentet e qytezës së fëmijëve, ku paralelisht janë kryer edhe një sërë promovimesh të librave për fëmijë.

Pjesë e këtij panairi ka qenë edhe Biblioteka shëtitëse ndërsa një sërë shtëpish botuese, kanë sjellë për vogëlushët libra të ndryshëm.

Në ditën e fundit të këtij panairi është bërë dhe promovimi i librit të dytë të shkrimtares Sara Kordalli, romani “Misteret e Lornës”.

Qindra fëmijë kanë vizituar këtë panair, ku kanë pasur mundësi të përzgjedhin një larmi librash.

Libri është thesari më i çmuar për të pasuruar botën e brendshme të njeriut, veçanërisht për të kultivuar vlera të dijes e qytetarisë. Ndaj është e rëndësishme që procesi i leximit të nisë që në moshë të vogël, pasi ka një ndikim të drejtpërdrejtë edhe në zhvillimin mendor të fëmijës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *