• Pogradec

Luiza Gega flet për Maratonën “Enkelana”. Atletja e njohur në lidhje me Skype me RTSH Korçën

Në 29 korrik në qytetin e Pogradecit do të rikthehet për të dytin vit radhazi maratona ndërkombëtare “Enkelana” e cila vjen si organizim i Shoqatës “Maraton Albania”. Ky edicion pritet të sjellë më shumë vrapues, teksa vitin e shkuar ishin afro 600 vrapues nga 37 vende të botës të grumoshave të ndryshme. Maratona do të jetë në disiplinën e 21 km me pikënisje nga fshati turistik i Linit deri në qytetin e Pogradecit dhe garën e 10 km në rrugën Pogradec-Tushemisht.

Starti i këtij eventi do jepet nga kampionja e atletikës shqiptare Pavlia Evro, ndërsa do të jenë të ftuar edhe shume personalitete të tjera kryesisht dashamirës të sportit, të cilët mund të bëhen edhe pjesë e garës.

E pranishme do të jetë edhe atletja e njohur Luiza Gega, e cila në një lidhje me skype me RTSH Korçën shprehu kënaqësine e saj për të qenë pjesë e këtij eventi, ndërsa komentoi edhe paraqitjen e shkëlqyer muajin e shkuar në Krakov të Polonisë. Rekordmenia shqiptar foli gjithashtu edhe për objektivat në Lojërat Olimpike që do të mbahen në Paris të Francës në vitin 2024.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *