• Korça

Llogaritja e pensioneve/ Riza Ashimi i ftuar në “Thuaj Mirëmëngjes”

Specialisti i sigurimeve shoqërore Riza Ashimi i ftuar si çdo të enjte në emisionin Thuaj Mirëmëngjes në RTSH Korça ka shpjeguar mënyrën e llogaritjes së pensionit të pleqërisë, atij të invaliditetit dhe pensionit familjar. Sipas Ashimit bazë për një pension më të lartë janë vitet e punës, të cilat duhet të jenë 38 për të përfituar pension të plotë, si dhe paga e personit e cila sa më e lartë të jetë aq më i lartë do të dalë edhe pensioni. Ai tha se pensioni përbëhet nga dy pjesë.

Ashimi ka shpjeguar me detaje edhe mënyrën e llogaritjes së pensionit të invaliditetit dhe atij familjar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *