• Raportime

Liqenet akullnajore të Valamarës, një bukuri e fshehur e Shqipërisë

Një zonë e paprishur, e pasur me histori dhe kulturë, dhe e karakterizuar nga peizazhe të mrekullueshme natyrore: veçoritë që e bëjnë malin Valamara absolutisht një nga destinacionet për t’u vizituar në Shqipëri.

Valamara është mal me lartësi 2373 metra në kufirin midis Maliqit, Gramshit dhe Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit.

Liqenet e Valamarës ndodhen në malin e Valamara, të vendosura në një cirk të madh kompleks akullnajor, në lartësinë rreth 1800 metra mbi nivelin e detit, pranë fshatit Shënepremte të rrethit të Gramshit.

Në të gjithë shpatin lindor të malit gjenden 12 liqene akullnajore, prej të cilëve 6 janë të mëdhenj dhe 6 më të vegjël.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *