• Korça

Kremtohet Sulltan Nevruzi/ Qindra besimtarë në teqenë e Turanit

Besimtaret bektashiane kremtojne sot ditëlindjen e Imam Aliut e njohur si festa e Sulltan Nevruzit. Në teqenë e Turanit festa e sulltan Nevruzit është kremtuar me pjesemarrjen edhe të kryegjyshit botëror të bektashianëve Haxhi Dede Baba Edmond Brahimaj.

Nevruz do të thotë “Dita e re” nga persishtja dhe Sulltan është titull i lartë  Në Shqipëri kjo dite filloi të festohej që kur u përhap bektashizmi në shek. XIV. Për këtë festë poeti ynë i madh bektashian Naim Frashëri ka thënë:  “Sot është një ditë e re që përsëritet moti, lind  Vera, lind ngrohtësia, lind Aliu, lind vet Zoti”. Kjo ditë ka një domethënie të veçantë për gjithë besimtarët. Është  dita e Imam Aliut, dhëndrit të profetit Muhamed, ai ka qënë krahu i djathë i  Profetit. Prandaj kjo festë për bektashinjtë përfaqëson një ditë të shënuar dhe më të bekuara të vitit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *