• Pustec

Kremtohet Shën Pjetri e Shën Pavli/ Besimtarët ortodoksë festojnë këtë ditë të shenjtë tek kisha në fshatin Zaroshkë

Apostujt Shën Pjetër e Shën Pavli simbolizojnë besimin dhe shpresën.

Në këtë ditë që kremtohet për dy njerëz që u persekutuan për vdekje për shkak të Jezusit, besimtarët i drejtohen kishën së Shën Pjetrit dhe Pavlit, ku luten për shëndet e mirësi ndërsa kanë përcjellë dhe urimin e rastit.

Mesazhi që përcillet në këtë ditë të shenjtë është se gjithmonë ka shpresë dhe se me besimin tek zoti, e mira do të triumfojë gjithmonë mbi të keqen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *