• Korça

Koncert nga kori “Harmonia”/ Kori grek performon nga muzika bizantine tek këngët tradicionale greke

Kori grek “Harmonia” ka sjellë një koncert në këtë prag fundviti në qytetin e Korçës me këngë bizantine deri tek ato tradiconale greke, si edhe këngë shqiptare. Ky kor është i veçantë pasi një pjesë e “artistëve” të tij, veç atyre të diplomuar për muzikë, në profesion janë noterë, avokatë dhe funksionarë të fushës së juridiksionit dhe muzika është një pasion që buron nga shpirti i tyre.

Pjesë e këtij kori është dhe vajza e këngëtarit të njohur shqiptar Tonin Tërshana e cila shprehet se ishte kënaqësi të përformonte në atdhe.

Artistët kanë përformuar në qytetin e serenatave, në atë qytet që e ka duartrokitur gjithnjë muzikën e vendit fqinj.

Ky kor ka si synim që të rinjtë të mësojnë nga përvoja dhe kultura që trashëgohet edhe përmes muzikës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *