• Kolonjë

Kolonja, vendi ku mund të njohësh destinacionin e të gjitha stinëve

Në juglindje të Shqipërisë, aty ku ajri i pastër, aromat e luleve dhe mikpritja bëhen bashkë, gjendet krahina e Kolonjës, e njohur tashmë për pasuritë natyrore dhe  traditat e larmishme të saj. Rrugës për në Kolonjë, që në majën e Qarrit shfaqet përpara pllaja e bukur e kësaj krahine. Sytë të kënaqen nga bukuritë e saj dhe mushkëritë të mbushen me ajrin që rreh fushat e malet.

Nëse është verë çdokush mund të marrë frymë thellë dhe të ndjejë aromën e freskët të luleve të rritura në livadhet e malit të Gramozit. Mali i Gramozit(2523 m) ngrihet në pjesën juglindore të qyteti dhe është një ndër malet më të larta të Shqipërisë dhe tipari dallues i kësaj zone.

Me një reliev të larmishëm dhe pasuri të shumta natyrore, krahina e Kolonjës po tërheq edhe më shumë njerëz pranë gjirit të saj nëpërmjet zhvillimit të turizmit. Kolonja turistike në të gjitha stinët e vitit, arrin të kënaqë syrin e vizitorëve me një spektakël ngjyrash të krijuara nga vetë natyra. 

Veçanërisht në stinën e dimrit, Kolonja është shndërruar në një ndër destinacionet turistike më të frekuentuara nga turistë vendas, por edhe të huaj, kryesisht nga Evropa Qëndrore dhe ajo Lindore.

Përpos natyrës së gjelbër, burimeve ujore dhe majave të larta malore, ajo çfarë u lë mbres njerëzve që e vizitojnë këtë krahinë është kënaqësia që marrin kur takohen me njerëz bujarë, mikpritës e të kulturuar të zonës. Ndaj dhe vizita në Kolonjë, do të mbetet padyshim e paharrueshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *