• Kolonjë

Kolonia e piktorëve të vegjël/ Për të katërtin vit radhazi organizohet në Kolonjë kolonia e artit figurativ

Për të katërtin vit radhazi Bashkia e Kolonjës organizon koloninë e piktorëve të vegjël. Edhe këtë vit pjesë e kolonisë së piktorëve të qarkut të Korçës janë bërë piktorë të moshës nga 8-12 vjeç, pjesa më e madhe e së cilëve kanë guxuar të hedhin në telajo ngjyrat e krijimtarisë së tyre në stinën e vjeshtës. Piktorët e vegjël janë përqendruar në punimet e tyre në vendet turistike të krahinës së njohur duke filluar nga Borova, Rehova, Sheleguri dhe Leskoviku.Te gjitha punimet e tyre do të paraqiten në ekspozitën e kësaj kolonie të veçantë që është e vetmja e kësaj moshe në vendin tonë.

Në koloninë e këtij viti të piktorëve të vegjël kanë marrë pjesë 25 piktorë, pjesa më e madhe e të cilëve janë nga Korça. Pjesë e kësaj kolonie janë bërë edhe piktorë të cilët kanë ardhur nga shkolla të ndryshme të fshatrave të bashkive të juglindjes së vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *