• Korça

Kërkesa drejtuar presidentit Macron, “Na ndihmoni të rihapim Liceun Francez”

Me rastin e vizitës së Presidentit francez Emmanuel Macron në Shqipëri, një grup personalitetesh të qytetit të Korçës, mes të cilësve ish-studentë të Liceut francez të Korçës, pedagogë, artistë, drejtues të pushtetit vendor e studentë i janë drejtuar me një letër. Në këtë letër, teksa renditen arritjet e këtij qyteti kërkohet mbështetje për rihapjen e Liceut francez, këtë herë me një orientim të fortë si qendër e inovacionit dhe teknologjive të reja.

“Vizita zyrtare e para e një kreu shteti francez në histori, premton shumë për të ardhmen e marrëdhënieve franko-shqiptare. Në të vërtetë, këto janë aq të vjetra, aq te dobishme, saqë, për fat të keq, janë pak të njohura. Për ne, banorët e Korçës, një qytet që që nga fundi i Luftës së Parë Botërore deri në fillimin te Luftes së Dytë krenohej me pseudonimin e tij “Parisi i vogël i Ballkanit”, kjo vizitë ringjall ëndrrat e vjetra dhe një pritje gati shekullore”, thuhet në hyrje të kësaj letre drejtuar Presidentit Macron.

Vetë Presidenti Macron i kushtoi disa fjalë vlerësuese Korçës, gjatë darkës së mirëseardhjes , organizuar nga Kryeministri Edi Rama, duke konfirmuar në një farë mënyre mbështetjen për këtë kërkesë të intelektualëve.

Të gjithë e dinë që republika e shqiptare e Korçës e frymëzuar nga modeli ynë republikan, e shpallur në dhjetor 1916 nën mbrojtjen e ushtrisë franceze ishte tharmi i Shqipërisë modern. Ende sot varreza ushtarake e Korçës ruan kujtimin e çmuar të sakrificës së Francës, për pavarësinë dhe lirinë tuaj. Këto faqe që kemi shkruar bashkë, ju na jepni shpërblimet më të bukura. Një frankofoni dhe një frankofili e gjallë dhe e veçantë. E në periudhën totalitare frëngjishtja ishte gjuha e huaj që mësohej më shumë në shkollat shqiptare. Frymëmarrje apo shpresë, të gjithë ata që aspirojnë për liri. Liceu i Korçës i themeluar dikur nga Franca ishte gjithashtu një simbol shumë i fortë i kësaj. Aleancat franceze, gjimnazet, licetë, që përfaqësohen nga shumë profesorë këtu vazhdojnë ta përjetësojnë këtë lidhje”, tha ndër të tjera Presidenti Macron.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *