• Lajme nga bota

I nxehtë ekstrem në shtetin fqinj të Shqipërisë/ Temperaturat këtë verë pritet të arrijnë 50 gradë

Meteorologët grekë ngrenë alarmin se në verë Athina do të përfshihet nga një nxehtësi deri në 50 gradë Celcius gjatë kësaj vere. Profesori i Gjeologjisë dhe Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore, Efthymios Lekkas tha se temperatura të tilla janë të e rrezikshme për njerëzit.

“Kjo është një temperaturë krejtësisht ekstreme që tejkalon çdo skenar, pasi në Athinë vlera maksimale që kemi regjistruar është 44.8°C. Një temperaturë prej 48°C është padyshim e rrezikshme për jetën e njeriut, veçanërisht nëse zgjat shumë. Këto temperatura janë një kërcënim për jetën e njerëzve”, thotë Lekkas.

Siç shkruan “Ta Nea”, rritja e mërkurit, periudhat e zgjatura të thatësirës dhe përmbytjeve për shkak të reshjeve të shpeshta përbëjnë kushtet ekstreme të së ardhmes. Organizata Botërore Meteorologjike ka dhënë prej kohësh alarmin se nëse ndryshimet klimatike vazhdojnë, e ardhmja e Greqisë do t’i ngjajë Afrikës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *