• Korça

Homazhe për Skënder Rusin/ I jepet lamtumira mjeshtrit korçar të poezisë

Mëngjesin e së premtes ndëroi jetë një nga lirëkt e mirënjohur të poezisë bashkëkohore, poeti Skënder Rusi. Në moshën 72-vjecare pas një sfide disa vjeçare me sëmundjen e parkinsonit , mbylli sytë autori i dhjetra librave me poezi, i cili la pas vargjet e krijmtarisë poetike. Në ambjentet e teatrit “Andon Z,Çajupi” janë mbajtur homazhet në nder të figurës së tij ku miq e përfaqësues të institucioneve përcollën fjalët e ngushëllimit.

Në  27 tetor të këtij viti, shkrimtari dha një lamtumirë artistike të librit të tij të fundit të titulluar “Dalëngadalë po bëhem ikje” dhe në këtë ceremoni interpretoi për herë të fundit publikisht. Lamtumirë Skënder Rusi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *