• Raportime

“Homazh për katër ish-liceistë”. Promovohet libri i Prof. Dr. Aleko Mingës, i cili përmbyll Pranverën Frankofone

“Homazh për katër ish-liceistë”, libri i profesorit të njohur të matematikës, Prof. Dr. Aleko Mingës është promovuar në përmbyllje të aktiviteteve që shoqëruan Pranverën Frankofone. Ky libër përcjell jetën, veprimtarinë si dhe kontributin e tyre e pashquar në fushën e Matematikës, Raqi Qirinxhi, Kristaq Fundo, Petro Fundo dhe Petraq Pilika.

Në këtë libër, flitet mbi ëndërrimtarin vizionar Raqi Qirinxhi, mbi matematikën si pasioni i fuqishëm i jetës së Kristaq Fundos, mbi një ndër themelvënësit e shkollimit të lartë matematik shqiptar, Petro Fundon si dhe mbi Arkitektin e Arsimit të Lartë matematik në Shqipëri, Petraq Pilikën.

Aktiviteti u mbajt në ambjentet e Fakultetit të Shkencave Natyrore dhe Humane në Universitetin e Korçës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *