• Korça

“Historiku i Brigadës së IV sulmuese”/ Promovohet në Korçë libri i historianit ushtarak Mihallaq Konda

Përmes një ceremonie të veçantë është promovuar në qytetin e Korçës ribotimi i librit “Historiku i Brigadës së IV sulmuese” i historianit ushtarak Mihallaq Konda. E pranishme në këtë ceremoni e bija ka thënë se ky ribotim shërben për të mbrojtur me objektivitet historinë e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare.

Për akademikun Pëllumb Xhufi, vlera e librit qëndron në kriterin bazë që kanë ndjekur autori, i cili është kriteri shkencor kronologjik, duke i dhënë gjithë librit vërtetësi dhe besueshmëri.

Mihallaq Konda ishte ushtarak dhe pedagog në akademinë ushtarake dhe publicist. Për realizimin e këtij libri ai është mbështetur dhe ballafaquar me një dokumentacion arkivor, kryesisht shqiptar, me fonde nga arkivat shqiptare dhe nga muzetë e vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *