• Lajme nga bota

Gjykata vendos më 4 prill, ish-presidenti amerikan para akuzave. Trump: Persekutim politik

Ish-presidenti Donald Trump pritet të dalë në gjykatën penale të Nju Jorkut të martën e ardhshme, më 4 prill. Lajmi është konfirmuar nga avokatja e tij, Susan Necheles, e cila tha se klienti i saj pritet të dërgohet në gjykatë lidhur me akuzat për rolin e tij në një skemë pagesë për yllin e filmit pornografik Stormy Daniel, gjatë zgjedhjeve të 2016-ës. Pagesa ndaj Daniel, dyshohet se nuk ishte regjistruar siç duhet në librat e tij.

Ish-presidenti Donald Trump e ka konsideruar këtë vendim si gjueti shtrigash dhe persekutim politik. Në një postim të gjatë në rrjetet sociale, Trump deklaron se kurrë në historinë e kombit amerikan nuk ka ndodhur një gjë e tillë, teksa thekson se akuzat ndaj tij, s’janë gjë tjetër veçse gjueti shtrigash për të shkatërruar lëvizjen Make America Great Again.

“Ky është persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë në histori. Që nga koha kur zbrita në shkallët lëvizëse të artë në Kullën Trump, dhe madje edhe para se të betohesha si presidenti juaj i Shteteve të Bashkuara, demokratët radikalë të majtë – armiku nga burrat dhe gratë punëtorë të këtij vendi – janë angazhuar në një gjueti shtrigash për të shkatërruar lëvizjen Make America Great Again.

Ju e mbani mend atë ashtu si unë: Rusia, Rusia, Rusia; Mashtrimi i Muellerit; Ukraina, Ukraina, Ukraina; Mashtrimi i fajësimit 1; Mashtrimi i fajësimit 2; bastisja e paligjshme dhe antikushtetuese e Mar-a-Lago; dhe tani kjo. Demokratët kanë gënjyer, mashtruar dhe vjedhur në obsesionin e tyre në përpjekjen për të ‘marrë Trump’, por tani ata kanë bërë të pamendueshmen – duke paditur një person krejtësisht të pafajshëm në një akt të ndërhyrjes së hapur në zgjedhje.

Kurrë më parë në historinë e kombit tonë nuk është bërë një gjë e tillë. Demokratët kanë mashtruar shumë herë gjatë dekadave, duke përfshirë spiunimin e fushatës sime, por duke armatosur sistemin tonë të drejtësisë për të ndëshkuar një kundërshtar politik, i cili rastësisht është president i Shteteve të Bashkuara. Shtetet dhe deri tani kandidati kryesor republikan për president, nuk ka ndodhur kurrë më parë”, tha Trump.

Ish-avokati i ish-presidentit, Michael Cohen, ka pranuar se i ka paguar 130,000 dollarë Daniels, para zgjedhjeve të 2016-ës, për ta ndaluar atë të dalë publikisht për një lidhje të supozuar me ish-presidentin.

Asnjë ish-president amerikan nuk është paditur penalisht. Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence tha se askush nuk është mbi ligjin, përfshirë ish-presidentët, raporton CNN.

“Unë me të vërtetë besoj se ky vendim sot është një dëmtim i madh për vendin dhe ideja që për herë të parë në historinë amerikane një ish-president do të paditej për një çështje financimi të fushatës për mua, kjo më bie vetëm ndjekje politike, dhe unë Mendoni se shumica dërrmuese e popullit amerikan do ta shohë atë në këtë mënyrë”, tha Pence.

Cilat janë hetimet e tjera në vazhdim për Trump?

Hetimi i Nju Jorkut për pagesat e parave të heshtura është një nga disa rastet në vazhdim që mund të paraqesin probleme ligjore për Trump.

Ndërsa ai bën fushatë për një mandat tjetër presidencial në 2024, problemet e tij ligjore po shtohen, me aktakuzën e Nju Jorkut që shihet nga ekspertët si një nga rastet më pak të rëndësishme me të cilat përballet.

Dokumentet e Mar-a-Lago

Një hetim i Departamentit të Drejtësisë në lidhje me mbajtjen e dokumenteve sekrete qeveritare të Trump në shtëpinë e tij në Florida është ndër rastet më serioze.

Hetuesit thanë në dosjet gjyqësore vitin e kaluar, se po shqyrtonin shkeljet e mundshme të statuteve të shumta të krimeve, duke përfshirë mbajtjen e qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare, i cili mbart një dënim deri në 10 vjet burg.

Prokurorët kanë kaluar muaj të tërë duke intervistuar disa njerëz të afërt me Trump, duke përfshirë një ndihmës që u pa në video survejimi duke lëvizur kutitë e dokumenteve në pronë.

Zgjedhjet e 2020 dhe trazirat e Kapitolit

Hetuesit po shqyrtojnë gjithashtu përpjekjet e Trump dhe aleatëve të tij për të përmbysur zgjedhjet që ish-presidenti pretendoi se ishin vjedhur.

Hetuesit kanë lëshuar thirrje për një numër kryetarësh të Partisë Republikane të shtetit dhe kanë marrë në pyetje shumë zyrtarë të administratës Trump.

Një gjykatës federal vendosi kohët e fundit që ish-zëvendëspresidenti Mike Pence do të duhej të dëshmonte para një jurie të madhe, megjithëse ekipi i tij ishte ende duke vendosur të enjten nëse do të apelonte.

Një komitet i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin e 6 janarit në Kapitol, i ka rekomanduar Departamentit të Drejtësisë të ngrejë akuza penale kundër Trump dhe bashkëpunëtorëve që e ndihmuan atë të nisë fushatën e presionit në përpjekje për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020.

Gjeorgjia

Shteti po heton thirrjen e Trump ndaj Sekretarit të Shtetit të Gjeorgjisë, Brad Raffensperger, kur ai i kërkoi atij të “gjente 11,780 vota”, në mënyrë që ish-presidenti të mund të kapërcente numërimin e votave të Joe Biden.

Juria e madhe e Gjeorgjisë mori në pyetje ish-kryebashkiakun e Nju Jorkut dhe avokatin e Trump, Rudy Giuliani, senatorin republikan Lindsey Graham dhe guvernatorin e Gjeorgjisë, Brian Kemp.

New York

Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut, Letitia James ka paditur Trump dhe Organizatën Trump, duke pretenduar se kanë mashtruar bankat dhe autoritetet tatimore për vlerën e aseteve, duke përfshirë fusha golfi për të marrë kredi dhe përfitime tatimore.

Ajo po kërkon një gjobë prej 250 milionë dollarësh dhe një ndalim të Trumpit të bëjë biznes në New York.

Prokurorët e Manhatanit hetuan të njëjtën sjellje të supozuar, por nuk ndoqën akuza penale.

Një gjykim civil është caktuar në gjykatën shtetërore për në tetor

Në një çështje të veçantë civile në gjykatën federale në Nju Jork, Trump është akuzuar se ka përdhunuar një ish-kolumniste të revistës në një dhomë të veshjes në mesin e viteve 1990. Kjo çështje është planifikuar të shkojë në gjyq më 25 prill.

Trump ka këmbëngulur vazhdimisht se ai nuk e ka takuar kurrë kolumnisten, E. Jean Carroll, dhe ka hedhur poshtë pretendimet e saj për përdhunim, duke thënë: “Fizikisht ajo nuk është tipi im”.

Gjatë një deponimi në tetor, ai e identifikoi gabimisht një fotografi të saj prej dekadash si një nga ish-gratë e tij.

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *