• Maliq

Fshati Sheqeras pa ujë. Uji i pakonsumueshëm sipas banorëve

Edhe fshati Sheqeras ne Bashkine Maliq  prej kohesh vuan furnizimin me uje te pijshem. Ne nje pjese te ketij fshati furnizimi eshte 2 ore para dite dhe 2 ore pasdite. Kurse ne nje pjese tjeter 1 ore ne mengjes dhe 1 ore ne mbremje. Por sipas banoreve prej shtate vitesh ky uje eshte i pakonsumueshem, pasi ka mbetje dhe arome te keqe. Banoret thone se ne kushte te tilla shkojne per te mbushur uje te pijshem ne fshatin Orman shume larg fshatit te tyre.

Te kontaktuar zyrtare  te njesise administrative Vreshtas thane se uji ne burim eshte impaster. Ndotja sipas ture ndodh per shkak te amortizimit dhe nderhyrjeve te jashtligjshme ne rrjetin e ujesjellesit gje e cila ndodh prej vitesh.

Vetem pak dite me pare ne kete bashki shqetesime persa i perket ujit te pijshem ka pasur edhe ne fshatrat Libonik e Shengjergj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *