• Pogradec

Festivali i Teatrit të Kukullave “Xinxifilo”/ Mbyllet me sukses edicioni i 18-të i këtij festivali

Është mbyllur me sukses Festivali i Teatrit të Kukullave “Xinxifilo” në qytetin e Pogradecit i cili këtë vit vinte në edicionin e tij të 18-të. Për 4 ditë me rradhë trupa nga Tirana, Shkodra, Vlora, Elbasani, Korça, Pogradeci dhe Tetova e Maqedonisë së Veriut kanë argëtuar fëmijët me shfaqje kukullash, të cilat në vetvete kishin përmbajtje edukative.

Të gjitha shfaqjet janë ndjekur me mjaft interes nga vogëlushët e qytetit liqenor.

Ky festival i kthyer në një traditë për Pogradecin, pritet që vitin e ardhshëm të shndërrohet në një festival ballkanik ku të ftuar do të jenë edhe trupa teatri nga vende të ndryshme të ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *