• Korça

Festa e Pashkës në Korçë/ Besimtarët festojnë ngjalljen e Krishtit

Mijëra besimtarë ortodoksë kanë kremtuar festën e pashkëve në Katedralen “Ngjallja e Krishtit” në Korçë, qytet i cili ka krijuar një traditë të veçantë në festimin e kësaj dite. Mesha u drejtua nga Mitropoliti i Korçës, Hirësia e tij Imzot Joani, i cili në mesnatë njoftoi ngjalljen e Jisu Krishtit, nën tingujt e kambanave e ndezjen e qirinjve me dritën e shpresës:

Të gjithë besimtarët, jo vetëm korçarë por edhe nga qytete të tjera, që kishin mbushur sheshin para Katedrales e përgjatë pedonales së qytetit, morën dritën e qirinjve dhe e çuan sipas traditës në shtëpitë e tyre me shpresën se kjo Pashkë do të sjellë më shumë mbarësi. Mesha e Dashurisë me rastin e festës së Pashkës është mbajtur paraditën e sotme ku mitropoliti i Korçës Hirësia e tij, Imzot Joani bëri thirrje për paqe mes njerëzve në të gjithë botën:

Jisu Krishti e mundi përgjithmonë vdekjen, errësirën, frikën e dëshpërimin dhe pikërisht për këtë të gjithë besimtarët ortodoksë festojnë sot në ngjarjen më të madhe të historisë së krishtërimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *