• Maliq

Fermerët e Maliqit në protestë/ Kërkojnë mbështetje nga shteti për dëmet e shkaktuara nga breshëri

Breshëri i rënë gjatë ditës së hënë në qarkun e Korçës, ka dëmtuar sipërfaqe të tëra me mollë por edhe kultura të tjera bujqësore. Fermerët e fshatit Burimas në bashkinë e Maliqit, të cilët kultivojnë mollë kanë dalë në protestë. Ata thonë se dëmet janë të pallogaritshme pasi prodhimi i tyre është dëmtuar në masën 70 % deri në 100%. Fermerët kërkojnë ndihmën e shtetit pasi ky është i vetmi burim të ardhurash për ta.

Reshjet e breshërit që prekën juglindjen në këtë fillim jave dëmtuan qindra hektarë të mbjellë me mollë dhe kultura të tjera bujqësore në të gjithë qarkun e Korçës. 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *