• Gatime

Fërgesë

Përbërësit:

500 g mëlçi

500 g gjizë

2 qepë

2 hudhra

1 lugë miell misri

1 spec i kuq

1 spec djegës

2 domate

250 ml ujë

Vaj ulliri

Kripë dhe Piper

Përgatitja:

Presim mëlçinë në copa dhe e kaurdisim në tigan me vaj ulliri derisa të skuqet dhe e heqim nga tigani. Po aty skuqim qepën pasi e kemi prerë imët, presim gjithashtu specin e kuq, atë djegës dhe hudhrën. Pasi skuqet qepa dhe speci, shtojmë kripë, piper dhe miellin e misrit.

Më pas shtojmë domatet e grira dhe ujin, gjizën dhe mëlçitë e skuqura, gjithashtu e aromatizojmë me hudhra të copëtuara dhe spec djegës. Të gjithë masën e vendosim në tavë dheu dhe e pjekim për 40 minuta me 180 gradë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *