• Korça

Dita e verës në Korçë, simbolikat dhe ritet e festës pagane

Kjo është një festë pagane e cila simbolizon largimin e dimrit dhe ndryshimin e moteve thonë më të moçmit dhe si e tillë shoqërohet me atmosferë festive në familje dhe lagjet e Korçës. Siç është trashëguar brez pas brezi në lagjet e vjetra të qytetit pati ndezje zjarresh, pasi flakët simbolizojnë largimin e së keqes. Por këtë vit kjo festë u prit mes reshjeve të shiut dhe temperaturave të ulëta, çka minimizoi edhe numrin e zjarreve në qytetin e Korçës.

Kulaçi, ëmbëlsira dhe veroret janë disa prej simboleve kryesore të festës së verës pa të cilat ardhja e saj nuk ka kuptim. Nenat dhe gjyshet nëpër familje bëjnë kulaçin e ëmbël duke nënkuptuar jetën, gjallimin dhe bollëkun.

Korçarët i ruajnë me fanatizëm traditat e festimeve të ditës së verës. Të gjitha simbolikat e kësaj feste dhe ritet e caktuara kryhen çdo vit në çdo familje, duke sjellë gëzim dhe harmoni në pritje të stinës së bukur të verës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *