• Korça

Dita e verës festohet në Korçë/ Rituali i ndezjes së zjarreve dhe vendosjes së veroreve

Dita e verës është një festë e lashtë.

Ndezja e zjarreve veç simbolikës që ka për largimin e të ftohtit të dimrit, ka të bëjë me rikthimin e dritës dhe shpresës tek njerëzit. Veç kësaj, ndër ritualet e tjera që ndiqen janë bërja e disa ushqimeve specifike, lyerja e vezëve me ngjyra, si dhe vendosja e veroreve.

Në Korçë dita e verës festohet në 2 data, në 1 mars nga besimtarët ortodoksë dhe në 14 mars nga besimtarët myslimanë, në ditën e saj të shpallur edhe festë zyrtare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *