• Korça

Dita Botërore e Shëndetit. Popullata më e ndërgjegjësuar për kujdesin ndaj shëndetit

7 Prilli shënon Ditën Botërore të Shëndetit, në përvjetorin e themelimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në fokus të kësaj dite është sensibilizimi i popullatës sa i përket problemeve shëndetësore dhe kujdesit që duhet të tregojnë për shëndetin e tyre. Qytetarët e Korçës shprehen se tregojnë një kujdes të shtuar, duke kryer vizita të rregullta tek mjekët e familjes, apo mjekët specialistë kur është e nevojshme. Ata gjithashtu thonë se kryejnë në mënyrë të vazhdueshme analiza për të parë gjendjen e tyre shëndetësore duke pohuar edhe faktin se në përgjithësi popullata është e ndërgjegjësuar sa i përket çëshjteve të shëndetit.

Në vitin 1948, Organizata Botërore e Shëndetësisë organizoi Asamblenë e Parë Botërore të Shëndetit. Asambleja vendosi të caktojë 7 prillin si Ditën Botërore të Shëndetit. Dita Botërore e Shëndetit mbahet për të shënuar themelimin e OBSH-së, dhe shihet si një mundësi nga organizata të ndryshme për të tërhequr vëmendjen në mbarë botën për një subjekt me rëndësi të madhe për shëndetin global çdo vit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *