• Korça

Dita Botërore e Librit, 2600 lexues në bibliotekën e Korçës

Pavarësisht ndikimit të teknologjisë, të rinjtë në Korçë vijojnë të jenë të tërhequr nga libri, jo vetëm nga ai i kërkuar nga shkolla, por edhe nga librat artistikë:

Në bibliotekën publike Thimi Mitko në Korçë aktualisht janë rreth 2600 lexues dhe përdorues të saj:

Sot në ditën botërore të librit, biblioteka publike e Korçës përkujton drejtorin e parë të saj, veprimtarin e publicistin Nikolla Lako:

Dita botërore e librit është vendosur si e tillë pasi në këtë datë shënohet ndarja nga jeta e autorëve botërore Shekspir e Servantes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *