• Korça

Dita botërore e Hipertensionit. Aktivitet sensibilizues në popullatë, matje tensioni falas

17 maji shënon ditën botërore të Hipertensionit, një faktor rreziku për shumë sëmundje. Kjo ditë, vjen me mesazhin “Njihni tensionin tuaj të gjakut” dhe synon sensibilizimin e popullatës, për diagnostikimin dhe kurimin e tij që në fazat e hershme, për të shmangur komplikacionet, duke qenë një sëmundje që tashmë po prek edhe moshat e reja.

Në këtë kuadër, Sektori i Promocionit pranë Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Korçë ka ndërmarrë një fushatë sensibilizuese për të informuar qytetarët së çfarë është presioni i lartë i gjakut, i njohur në gjuhën mjekësore si hipertension, faktorët që e shkaktojnë atë si obeziteti, jeta sedentare, kequshqyerja, etj ndërsa kanë kryer falas, matje të tensionit, nivelit të glicemisë në gjak, oksigjenit dhe peshës.

Presioni i lartë i gjakut është faktor rreziku edhe për një sërë sëmundjesh si ato të zemrës, goditjeve në tru, sëmundjeve të veshkave e syve, ndaj këshillohen qytetarët që të kryejnë herë pas here, matje të presionit të gjakut për të kuptuar nëse vuajnë nga hipertensioni e për ta kuruar atë me medikamentet përkatëse.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *