• Korça

Dëbora sjell turistë në Dardhë/ Pista e skive, atraksion turistik kryesor gjatë dimrit

Dardha, fshati turistik vetëm 18 kilometër në juglindje të Korçës është një prej destinacioneve më të frekuentuara gjatë sezonit të dimrit. Më të veçantë këtë fshat turistik e bën edhe pista e skive e cila është kthyer në një prej atraksioneve kryesore për turistët vendas e të huaj.

Rikthimi i reshjeve të dëborës në juglindje ka bërë që turistë nga qytete të ndryshme të vendit të apasionuar pas sporteve dimërore, të ndalen këto ditë në fshatin turistik.

Në këtë pistë e cila është e vetmja e këtyre përmasave në vendin tonë organizohen edhe kampionate skish dhe gara kombëtare e ndërkombëtare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *