• Korça

Dalja e bletëve nga dimërimi/ Bletërritësit duhet të tregojnë kujdes për ushqimin dhe trajtimin e sëmundjeve

Kushtet klimatike nuk kanë qenë të favorshme për nxjerrjen e bletëve nga dimërimi. Ky proces ka nisur vetëm nga një numër i vogël bletërritësish.

Kryetari i Shoqatës së Bletërritësve në Korçë Kledian Kosturi thotë se një kujdes i shtuar në këtë fazë, duhet treguar për ushimin  e bletës.

Sa i takon sëmundshmërisë, Kosturi thotë se në Qarkun tone humbjet në bletë kanë qenë më të pakta ndërsa me nxjerrjen e tyre nga dimërimi, duhet bërë edhe kurimi për sëmundjet.

Në Qarkun Korçë numërohen 52 mijë familje bletësh dhe numrin më të lartë të bletërritësve e kanë bashkitë Korçë dhe Maliq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *