• Lajme kombëtare

“Daily Mail” artikull për bregdetin e Dhërmiut:  Perla e fshehur e Evropës

Tabloidi britanik, “Daily Mail” i ka kushtuar një artikull bregdetit të Dhërmiut, që e konsideron perlën e fshehur të Evropës. Teksa përshkruan udhëtimin dhe eksperiencën e dy personave që publikojnë video nga udhëtimet e tyre në rrjetet sociale, “Daily Mail” e krahason bregdetin e Dhërmiut si një “parajsë balineze”.

Artikulli i plotë:

Udhëtarët e “etur” kanë zbuluar një destinacion pak të njohur në Evropë që është njësoj si një parajsë balineze. Fshati bregdetar shqiptar i Dhërmiut është quajtur ‘perla e fshehur e Evropës’.

Ndërsa shumë turistë evropianë po vërshojnë në plazhet e tejmbushura të Greqisë dhe Italisë, të tjerë në vend të kësaj po rezervojnë një udhëtim në qytetin spektakolar i cili është vlerësuar si një nga “sekretet” më të ruajtura të kontinentit. Aventurierët po shkojnë drejt perlës së fshehur të krahasuar me Balin për plazhet e tij kristal të pastër, peizazhet mahnitëse dhe baret, hotelet dhe restorantet luksoze.

Blogerët e udhëtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, mahnitën mijëra pasi dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, të cilin e quajtën ‘të nënvlerësuar’ dhe ‘Bali evropian’. Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, dhe ka pesë kilometra vijë bregdetare mahnitëse të mbushur me klube plazhi dhe resorte të jashtëzakonshme.

Ka dy seksione, gjysma e sipërme, ku shtrihet qyteti i vjetër, ndërsa gjysma e poshtme është vendi ku ndodhet plazhi, restorantet dhe akomodimet.

Teksa temperaturat kanë filluar të bien në Australi, Shqipëria po hyn tashmë në muajt e saj të verës duke e bërë atë një arratisje perfekte nga të ftohtit dimëror. “Ju zbuloni Balin evropian në vendin më të papritur”, shkruan Scott dhe Sal në një video në Instagram e cila ka marrë më shumë se 1.6 milion shikime.   

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *