• Kuriozitete

Cilat janë vitaminat që i bëjnë mirë syve?

Sytë janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë dhe është thelbësore të kujdesemi për to. Një mënyrë për ta bërë këtë është të siguroheni të konsumoni mjaft vitamina që janë të dobishme.

Vitaminat A, C dhe E njihen si thelbësore për ruajtjen e shëndetit të mirë të syve. Përveç këtyre vitaminave, ka edhe lëndë ushqyese të tjera që janë të dobishme për sytë si acidet yndyrore Omega-3.

Vitamina A: Pse është e rëndësishme?

Vitamina A është përgjegjëse për ruajtjen e shëndetit të retinës, e cila është pjesa e syrit përgjegjëse për zbulimin e dritës. Vitamina A është e pranishme kryesisht në ushqimet me origjinë shtazore. Gjendet, veçanërisht, në mëlçi, në qumësht dhe derivatet e tij (gjalpë dhe djathë) dhe në vezë. Frutat dhe perimet në të cilat gjejmë karotenoidë, janë ato me ngjyrë të kuqe, të verdhë dhe portokalli (karotat, specat e kuq, patatet e ëmbla, kajsitë, shalqiri, manaferrat dhe domatet).

Vitamina C: Pse është e rëndësishme?

Vitamina C njihet si një antioksidant që ndihmon në parandalimin e dëmtimit të syve të shkaktuar nga radikalet e lira. Disa perime me gjethe jeshile janë brokoli, lakra, lakrat e Brukselit, lulelakra, spinaqi dhe rrepa. Frutat me përmbajtje të lartë të vitaminës C përfshijnë kivi, qitro, portokall, papaja etj.

Vitamina E: Pse është e rëndësishme?

Vitamina E dihet se zvogëlon rrezikun e kataraktave dhe degjenerimit makular të lidhur me moshën. Ndër farat ose arrat me përmbajtjen më të lartë të vitaminës E janë bajamet, farat e lulediellit dhe lajthitë. Ullinjtë dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës E.

Acidet yndyrore omega-3

Përveç këtyre vitaminave, ka edhe lëndë ushqyese të tjera që janë të dobishme për sytë tanë. Acidet yndyrore omega-3 dihet se zvogëlojnë rrezikun e syve të thatë dhe degjenerimin makular. Një burim i shkëlqyer i omega 3 janë peshqit si sardelet, skumbri, toni, merluci dhe salmoni.

Mbrojtje nga zinku, UV

Dihet se zinku është thelbësor për prodhimin e melaninës, e cila është një pigment që mbron sytë nga rrezet e dëmshme UV. Burimet kryesore të zinkut janë produktet shtazore si mishi, peshku, butakët, shpendët, vezët dhe produktet e qumështit.

Luteina dhe zeaxanthin

Luteina dhe zeaxanthin-a janë karotenoidë që mbrojnë sytë nga drita e dëmshme dhe zvogëlojnë rrezikun e kataraktave dhe degjenerimit makular. Duke konsumuar një dietë të pasur me këto lëndë ushqyese, mund të siguroni që sytë të mbeten të shëndetshëm për një kohë të gjatë.  Ushqimet në të cilat luteina dhe zeaxanthin janë më të pranishme janë lakra, lakra savoja, spinaqi, brokoli, bizelet, majdanozi, specat, misri dhe e verdha e vezës.

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *