• Korça

Çeta Gorë – Opar/ Festohet 82-vjetori i krijimit

Është përkujtuar në Gorë të Maliqit 82 vjetori i krijimit të çetës së Gorë – Oparit dhe 81 vjetori i çlirimit të krahinës. Kjo është një ditë festive për të gjithë gorarët të cilët mblidhen bashkë për të kujtuar historinë e kësaj krahine me kontribute të çmuara në luftën antifashiste nacional çlirimtare.

Gora mbahet si një krahinë që ka nxjerë njerëz jo vetëm të pushkës por edhe të penës. Ata janë krenarë për origjinën e tyre dhe historinë e vendit të tyre dhe asnjëherë nuk harrojnë të festojnë datat e rëndësishme që kanë shënuar historinë e kësaj zone..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *