• Lajme kombëtare

Çështja e detit/ Dendias: Brenda 2023-shit do kemi zhvillime pozitive! Nisin së shpejti diskutimet mes grupeve negociatore

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka paralajmëruar zhvillime të reja sa i përket çështjes së detit Greqi-Shqipëri.

Në një intervistë për median greke, Dendias është shprehur se brenda vitit 2023, do të ketë përparim nga qeveritë e dy vendeve për çështjen e detit dhe adresimin e saj në Gjykatën e Hagës.

Dendias bëri me dije më tej se qeveria shqiptare po përgatitet t’ia dërgojë dokumentin Presidentit, në mënyrë që grupi negociator shqiptar të nisë diskutimet me palën greke për referimin e çështjes së Hagë lidhur me çështjen e detit.

Më 20 tetor 2020, Shqipëria konfirmoi se ka rënë dakord me Greqinë për t’iu drejtuar Gjykatës së Hagës, për të zgjidhur çështjen e kufizimit të zonave detare mes dy vendeve, shqyrtim i cili në gjykatën ndërkombëtare në Hagë u konfirmua gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias.

Më poshtë intervista e Dendias për median greke:

Një çështje e hapur është çështja e marrëdhënieve me Shqipërinë dhe përcaktimi i një shelfi kontinental dhe zonës ekskluzive ekonomike me vendin atje. Ka një marrëveshje, për të nënshkruar një fletë premtim për ta çuar mosmarrëveshjen në Hagë. Megjithatë, vitet e fundit nuk kemi pasur ndonjë përparim.

Jo, kemi.

Cili është ky zhvillim?

Pala shqiptare po përgatitet të firmosë, t’ia dorëzojë presidentit të vendit, me sa dimë, kjo nuk është çështja jonë, një dokument prokure, që t’i jepet mundësia grupit negociator ta diskutojë këtë me ne.

Kur do të ndodhë kjo?

Këtë duhet ta përcaktojë kryeministri i Shqipërisë, por mendoj se nuk do të vonohet.

Meqenëse zoti Rama ishte këtu disa ditë më parë, e keni diskutuar këtë?

Gjithsesi, unë e takoj shpesh zotin Rama dhe kryeministri takohet shpesh. Mendoj se edhe në marrëdhëniet me Shqipërinë në një masë të madhe ka ndryshuar modeli. Unë besoj në miqësinë greko-shqiptare. Unë besoj se minoriteti grek është një urë lidhëse që lidh dy vendet dhe dua t’ju them se Shqipëria duhet t’i kushtojë vëmendje diçkaje nga pala greke. Shqipëria ka pranuar absolutisht atë që ne i propozojmë Turqisë.

Bashkëpremtues…

Bashkë premtues, zgjerim i ujërave territoriale. Shqipëria tha drejtpërdrejt se Greqia, e cila nuk shkoi në Shqipëri deri në datën 12, shkoi në datën 12, mund të zgjerojë ujërat e saj territoriale dhe më gjerë në bazë të UNCLOS, një bashkënënshkrues dhe duke e dorëzuar në Hagë me të drejta të plota ishujsh. Pra, mendoj se duhet pasur kujdes për pozitën e guximshme shqiptare.

Mendoni se në vitin 2023 mund të kemi zhvillime në këtë fushë?

Sigurisht që mundemi. Por sigurisht këtë do ta vendosë qeveria e ardhshme greke, jo unë.

Megjithatë, dua të them që ju prisni përparim nga pala shqiptare në mënyrë që të ketë përparim nga ne. Ndaj priten zhvillime në vitin 23.

Nëse do të më duhej të specifikoja një kornizë kohore, po, do të thosha që pres brenda 23-shit.

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *