• Korça

Çelet ekspozita “Qeramika shqiptare”/ Koleksionisti korçar Mirgen Shamblli ekspozon 1200 objekte qeramike

Për koleksionistin korçar jo vetëm qytetarët por edhe vizitorët e shumtë që ndodhen këto ditë në Korçë kanë shprehur interes për ekspozitën. Ai tregon se është duke punuar edhe për të sjellë shumë shpejt një katalog me këto objekte.

Koleksionisti korçar Mirgen Shamblli, është nga të rrallët koleksionistë në Shqipëri që ka zbuluar një pasuri të tërë kombëtare. Prej gati 20 vitesh ai zhvillon pasionin e tij për objektet unike dhe me vlerë, që i përkasin viteve të hershme dhe tematikave të ndryshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *