• Maliq

Buka e re në Maliq/ Banorë nga e gjithë zona festojnë mes këngëve e valleve frytet e punës

Buka e re është gati në Maliq. Të korrat e grurit kanë përfunduar dhe banorë nga e gjithë zona janë mbledhur mbrëmjen e së mërkurës në fshatin Drithas të Bashkisë Maliq për të festuar bukën e re.

Festa e kthyer tashmë në një traditë, e cila quhet ndryshe edhe “festa e grurit”, vjen si çdo vit me një atmosferë të gëzueshme nga të gjithë banorët e Maliqit, por edhe të të gjitha njësive administrative në këtë Bashki. Gatime të ndryshme të përgatitura me miellin e bukës së re nga amvisat e kësaj zone kanë shoqëruar festën, ndërsa ajo kulmoi edhe me një koncert muzikor, ku i pranishëm ishte edhe këngëtari i mirënjohur Dule Malindi.

Mes këngëve e valleve, banorët e Maliqit kanë ndarë mes tyre bukën e re, e cila tashmë është gati për t’u konsumuar në çdo tryezë. 

Për fatin e keq, prodhimi i këtij sezoni sa i perket kulturës së grurit nuk ka qenë ai që pritej për shkak edhe të kushteve klimatike, madje një problem mbetet edhe çmimi që është aktualisht në treg, por kjo nuk i ka penguar banorët që t’i gëzohen fryteve të punës së tyre të palodhshme.

Fusha e Maliqit dhe fshatrave përreth është e dyta pas Myzeqesë dhe mbetet një prej sipërfaqeve më të mëdha bujqësore në vendin tonë që kultivon prodhime të ndryshme nga banorët dhe fermeret puntorë të të gjithë asaj zone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *