• Lajme nga bota

Bilanci tragjik/ Rritet numri i viktimave, më shumë se 21 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më shumë se 21,000 persona kanë humbur jetën nga tërmeti apokaliptik në Turqi dhe Siri. Numri i vdekjeve në Turqi është rritur në 18,342, dhe 3377 në Siri, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 21,719.

Ekipet e kërkim-shpëtimit vijojnë prej ditësh kërkimet për gjetjen e personave të mbetur nën rrënoja, ndonëse temperaturat e ulëta, acari dhe ngricat e vështirësojnë punën e tyre. Por kalimi i 72 orëve, ka zbehur shpresat për gjetjen e të mbijetuarve. Tërmeti që goditi dy vendet më 6 shkurt, është konsideruar si “katastrofa e shekullit” dhe në këtë kuadër, ndihmat ndërkombëtare nuk kanë munguar.

Të enjten, Banka Botërore premtoi 1.78 miliardë dollarë ndihmë për Turqinë, duke përfshirë financimin e menjëhershëm për rindërtimin e infrastrukturës bazë dhe mbështetjen e të prekurve nga tërmetet. Por përpjekjet e 100,000 ose më shumë personel kërkim-shpëtimi po pengohen nga një numër pengesash logjistike, duke përfshirë mungesat e automjeteve dhe rrugët e shkatërruara.

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres paralajmëroi se shtrirja e plotë e katastrofës ishte ende “duke u shpalosur para syve tanë”, veçanërisht në Siri, ku një luftë civile e gjatë ka shkatërruar vendin.

Të enjten, ndihma e parë humanitare e OKB-së kaloi kufirin në Sirinë veri-perëndimore përmes vendkalimit Bab al-Hawa të Idlib. Kalimi është e vetmja mënyrë që ndihma e OKB-së mund të arrijë në rajon pa udhëtuar nëpër zonat e kontrolluara nga forcat qeveritare siriane.

Guterres premtoi se më shumë ndihmë ishte në rrugë e sipër dhe ai i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të lejonte dërgimin e furnizimeve përmes më shumë se një kalimi kufitar. “Ky është momenti i bashkimit, nuk është momenti për të politizuar apo për të përçarë, por është e qartë se ne kemi nevojë për mbështetje masive”, tha ai.

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *