• Korça

Aventurë në biçikletë/ Leonard Bombaj niset nga Tirana dhe mbyll “etapën” në Zëmblak

Një aventurë fantastike dhe tejet emocionuese kështu e ka quajtur regjisori Leonard Bombaj, pedalimin prej më shumë se 200 km nga Tirana deri tëk shtëpia e fisit Kulla në fshatin Zëmblak. Për Bombajn, pikënisja e kësaj aventure ka qënë pikërisht regjisori i madh shqiptar Pëllumb Kulla, dhe pikërisht për këtë fakt ka kërkuar që të përfundojë këtë etapë tek shtëpia ku ai është lindur.

të rëndësishme të Korçës, atje ku u shoqërua edhe nga grupi i çiklistëve kampionë të klubit Skënderbeu, të cilët e “rrëmbyen” për ta shëtitur në pikat më të bukura të qytetit.

Në përfundim të turit, Bombaj u shpreh se është një projekt i tij për të vizituar çdo cep të shqipërisë ku ka histori. Dhe pikërisht Zëmblaku është një nga ato vende ku historia është me shumicë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *