• Lajme nga bota

Australia fillon pastrimin e peshqve pas ngordhjes masive

Një pastrim masiv është duke u zhvilluar në Australi pasi miliona peshq ngordhën në një lumë në Uellsin e Ri Jugor perëndimor.

Peshqit do të pastrohen nga “zonat me densitet të lartë”, por nuk do të jetë e mundur të hiqen të gjithë, thotë policia.

Por ajo siguroi banorët vendas se furnizimi me ujë vazhdon të jetë “i cilësisë së lartë”.

Vdekjet mendohet se janë shkaktuar nga nivelet e ulëta të oksigjenit në lumë pas një vale të nxehtë të javëve të fundit.

Një qendër emergjente është ngritur në qytetin Menindee për të koordinuar reagimin dhe monitoruar e cilësisë së ujit në vend.

Vdekjet u shkaktuan nga uji duke shkaktuar hipoksi, një fenomen natyral që shkakton nivele jashtëzakonisht të ulëta të oksigjenit, tha policia.

Ngjarja e fundit pason një tjetër ngordhje masive të peshkut në të njëjtën zonë që ndodhi në kushte të ngjashme në vitin 2018 cotin BBC.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *