• Kuriozitete

Arkeologët zbulojnë tabelën e rezultateve për lojën e lashtë me topin Maya

Arkeologët në Meksikë kanë zbuluar një gur të gdhendur që ata besojnë se është përdorur si tabelë për “pelota”, një lojë me top të luajtur nga Mayat qindra vjet më parë.

Guri rrethor u gjet në zonën arkeologjike Chichen Itza dhe mendohet të jetë rreth 1200 vjet i vjetër.

Në qendër të saj janë dy lojtarë me kapelë të përpunuar të rrethuar me shkrim hieroglifik.

Ekspertët tani po analizojnë shkrimin për të deshifruar kuptimin e tij të mundshëm.

Guri 40 kg u gjet nga arkeologia Lizbeth Beatriz Mendicut Pérez në një kompleks arkitektonik të njohur si Casa Colorada.

Ekspertët besojnë se guri do të kishte zbukuruar një hark në hyrje të kompleksit gjatë fundit të viteve 800 ose fillimit të viteve 900.

Një ekip ekspertësh në ikonografi, i udhëhequr nga Santiago Sobrino Fernández, ka identifikuar dy figurat qendrore si lojtarët e pelota, njëri prej të cilëve mban një mbulesë me pupla dhe tjetri që supozohet të jetë kundërshtari i tij.

Pelota është një lojë ekipore që luhet me një top të rëndë të bërë nga goma që luhet në një fushë. Mendohet se është 3000 vjeçare dhe është luajtur në të gjithë Mesoamerikën citon BBC.

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *