• Korça

Aplikimet në universitet/ 40% e maturantëve zgjedhin vetëm universitetin Fan Noli

Rritet ndjeshëm numri i aplikimeve te maturantëve ne universitetin Fan Noli te Korces, ne krahasim me nje vit me pare. Sipas rektorit te këtij universiteti, Dhimiter Bello nga burime jo zyrtare mësohet se kete vit ne programet prioritare kane aplikuar 10% me shume maturante se nje vit me pare. Gjithnjë sipas Bellos,ne fakultetin e edukimit ne pjesen me te madhe te programeve te ketij fakulteti kane aplikuar 24% me shume se nje vit me pare. Akoma me tej kete vit afro 40% e maturantëve kane zgjedhur vetem universitetin e Korces per te kryer studimet e larta.

10 programet prioritare ne kete universitet ku studentët përfitojnë 40 000 lek ne muaj dhe tarife 0 regjistrimi jane ne fakultetin ekonomik, atë te edukimit dhe fakultetin e bujqësisë, programe këto qe kane edhe aplikimet me te shumta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *