• Korça

Ambasadorja franceze viziton Korçën, pritet në takim kortezie në bashkinë e qytetit

Ambasadorja franceze në Shqipëri Ketrinë Syar ka bërë vizitën e saj të parë në qytetin e Korçës ku dhe është pritur në një takim kortezie nga kryebashkiaku i qytetit. Në fjalën e saj, ambasadorja shprehu vlerësim për lidhjen e ngushtë që ekziston mes dy vendeve në fushën e kulturës dhe arsimit ndërsa shtoi se do të shihen me prioritet bashkëpunimet edhe në fusha të tjera.

Nga ana tjetër kryebashkiaku i Korçës Sotiraq Filo tha se ishte kënaqësi të mirëpriste ambasadoren e re Franceze ndërsa diskutuan mbi bashkëpunime me interes për të dy palët.

Lidhja e kulturës franceze me atë të qytetit tonë është shprehur më së miri me ngritjen e Liceut Francez 106 vite më parë në këtë qytet si një institucion që ka rrezatuar kulturë dhe qytetërim në Korçë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *