• Korça

Ambasadori Hollandez takim me studentët e UNIKO, sfidat dhe shanset për reformë zgjedhore

Instituti i studimeve politike në bashkëpunim me Universitetin Fan Noli në Korçë kanë zhvilluar një forum të hapur. I ftuar në këtë takim ka qënë dhe ambasadori Hollandez Reinout Vos. Sipas Prof.Dr Arfim Krasniqit ky takim është shumë domethënës përpara zgjedhjeve, sidomos për jetësimin e kritereve mbi demokracinë përfaqësuese dhe shtetin e së drejtës. Sipas tij është e rëndësishme që zëri i të rinjëve të jetë i forë për të sjellë ndryshime, pasi prej 2020 nuk ka pasur përmirësime në legjislacionin zgjedhor.

Forumi me studentët e Korçës është pjesë e projektit “Partneritete të forta për reformat e qëndrueshme- forcimi i shoqërisë civile në adresimin e sfidave të zgjedhjeve të lira dhe të drejta”. Sipas Krasniqit   pasi është një rajon më një numër të lartë emigrantësh.

Ky takim do të vijojë edhe në qytete të tjera të Shqipërisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *