• Korça

Aksion pastrimi në Korçë/ Apel qytetarëve që të mbajnë pastër ambjentin

Puna për pastrimin e zonave problematike në qytet përsa i përket ndotjes së ambjentit nga depozitimi i mbetjeve urbane ka nisur me Unazën e qytetit, më pas në lagjen 6 tek rruga “Nexhi Vinçani”, tek lagje 4 rruga “Koli Çeku”, tek lagjia 6 janë pastruar rrugët “Petro Sturgji”, “Liceistët” nga Ura e fajancës deri në fshatin Ravonik. Gjithashtu janë pastruar edhe rrugët “Isan Korça” dhe tek pazari i qytetit si zonat më të ndotura në qytet. Ditën e sotme pastrimi po kryhet në rrugën “Konferenca e Labinotit”. Korça e ka pasur traditë të hershme pastrimin, ku zonjat e qytetit dilnin që herët në mëngjes për të pastruar rrugicat. Kjo traditë nuk duhet të humbasë shprehen banorët dhe kuj.desi për mbrojtjen e mjedisit duhet të nisë nga ata

Paralalisht me pastrimet në qytet, vijon puna për pastrimin edhe në zonat rurale, duke hequr mbeturina apo dhe inerte të depozituata në natyrë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *