• Korça

25 vjet nga masakra e Reçakut/ Në Korçë ndizen qirinj në kujtim të të rënëve në Kosovë

Studentë dhe pedagogë të Universitetit “Fan.S.Noli” në Korçë mbrëmjen e djeshme kanë ndezur qirinj në zonën këmbësore në qytet, si shenjë nderimi e respekti për 45 civilët e pafajshëm të vrarë 25 vite më parë në fshatin Reçak në Kosovë. Si një ndër ngjarjet më të rënda të ndodhura nga makina ushtarake serbe është cilësuar nga pedagogia e historisë Alba Kreka, kjo ngjarje, ndërsa u shpreh se kjo ngjarje shokoi mbarë opinionin ndërkombëtar.

Homazheve për këtë ngjarje të dhimbshme që ka përjetuar populli kosovar, iu bashkuan dhe qytetarët korçarë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *