• Korça

2 çmime të para për Kallçon/ Poeti merr çmim special dhe vendin e parë në 2 konkurse ndërkombëtare

Poeti dhe përkthyesi korçar Arjan Kallço është vlerësuar së fundmi, me 2 çmime të para në 2 konkursë Ndërkombëtare të zhvilluara në Itali. Në konkursin ndërkombëtar “Magna Grecia Arteve Poesia” u vlerësua me Çmimin Special 2024 për poezinë “Elegia a mio padre” dhe vendin e parë në Konkursin Ndërkombëtar të Verbumlandi Art për çmimin DivinaMente Donna. Për Kallçon është një kënaqësi e madhe që të vlerësohesh mes miqsh poetë nga e gjithë bota.

Arjan Kallço edhe më herët është vlerësuar me çmime në konkurse të ndryshme të zhvilluara në shtetin Italian, me të cilin ka një lidhje të veçantë, siç ka qenë çmimi special “Vlera e miqësisë” në konkursin ndërkombëtar të poezisë dhe letërsisë artistike “Cipressino d’oro”, Festivali Ndërkombëtar “Qyteti i Sarzanës” e vlerësoi sërisht me çmim të dytë për librin “Imazhe të shkruara jete”, një tjetër çmim ndërkombëtar i ka ardhur në fillim viti nga Libia, etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *