• Korça

10 fshatra të izoluar nga bora/ Mungon energjia elektrike në disa zona të Ersekës e Pogradecit

Për shkak të trashësisë se madhe te dëborës shoqëruar me ngrica, 10 fshatra të njësive administrative Gorë në bashkinë Maliq si dhe Dardhas në Bashkine e Pogradecit janë të izoluar. Qarkullimi për shkak të pranisë së madhe të akullit  në rrugë është i vështirë edhe në fshatrat e Devollit të sipërm siç është i tillë edhe në aksin rrugor Shtyllë – Panarit, kryesisht në majë të Mashkullores, aty ku kalimi bëhet me zinxhirë. Për të njëjtën arsye me zinxhirë kalimi bëhet edhe në fshatrat e njësive administrative Trebinjë e Velçan në bashkinë e Pogradecit si dhe në fshatrat të njësisë administrative Vithkuq. Njësitë administrative nga dita e djeshme janë duke punuar për normalizimin e situatës rrugore si dhe kriposjen e rrugëve kryesore të këtyre njësive. Pavarësisht vështirësive banorët në fshatra, sidomos ata më të moshuar e quajnë këtë një dimër të butë, ndërsa shprehen se zonën përpara banesave e kanë pastruar vetë ashtu siç e kanë pasur traditë prej vitesh.

Gjatë orëve të fundit ka patur probleme me furnizimin me energji elektrike kryesisht në Ersekë e Pogradec, ndërsa grupet e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike janë duke punuar për rikthimin e energjisë elektrike edhe në këto zona. Mësohet se janë zgjidhur problemet e një dite më parë sa i takon furnizimit me energji elektrike në fshatra të thella të Mollasit në Ersekë. Trebinjës në Pogradec, Lekasit në Korçë, apo edhe Gorës në Maliq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *